2018 Results

 

1 Mile Open Men 19-39

1. Jordan Tyler 4:15.26 MR
2. Gilbert Grundy 4:19.76 Jacuzzi Boys AC
3. Miles Anderson 4:24.39
4. Dane Sawyer 4:26.04 Portland Running Company Race Team
5. Danny Robertson 4:26.31 Ultimook Track Club
6. Robert McLauchlan 4:33.40
7. Kaleb Keyserling 4:36.78
8. Christian Igielinski 4:36.91
9. Logan Ford 4:37.18
10. Cameron Webb 4:39.10
11. JJ Grinvalds 4:46.07
12. Jake Stout 4:47.11 Team Red Lizard
13. Eric Barten 4:47.95 NAC
14. Rory Jenkins 4:48.88
15. Mark Hayes 4:49.54
16. Aaron Coe 4:50.72 Team Red Lizard
17. Manuel Finley 4:52.13
18. Adrian Clifford 4:57.16
19. Dylan Dougherty 4:59.18
20. Alex Klomstad 4:59.55
21. Scott Cook 5:02.36 Sasquatch TC
22. Ryan Baxter 5:08.27
23. Shuntao Cai 5:09.52
24. Alex DeCino 5:12.82 Rose City Track Club
25. Thomas Fuchs 5:14.41 Team Red Lizard
26. Chris Poole 5:15.15
27. David Colburn 5:19.12
28. Jonathan James 5:21.10
29. Pendleton Thomas 5:29.21
30. Ben Hodgdon 5:44.84
31. Jack Southworth 5:53.32
32. Pablo Harrera-Fuentes 5:53.42
33. Jeremy Henderson 6:12.16
34. Daniel Russo 6:17.76 Portland Running Company Race Team
35. Aaron Gudelj 6:20.20

1 Mile Open Women 19-39

1. Theresa Hailey 4:50.61 MR Oiselle/Team Red Lizard
2. Fionna Fallon 5:13.90 Rose City Track Club
3. Kayla Moore 5:14.67 Ultimook Track Club
4. Liz Anjos 5:18.25 Rose City Track Club
5. Julia Webb 5:20.44 Bowerman TC
6. Alison Crocker 5:21.82
7. Lauren Ross 5:22.33 TROT
8. Shasta Zielke 5:23.22 Rose City Track Club
9. Lydia McRae 5:27.96 Team Red Lizard
10. Marla Smith 5:28.16 Rose City Track Club
11. Carolyn Gilchriese 5:29.22 Jacuzzi Boys AC
12. Kate Mann 5:33.56
13. Chloe Hallyburton 5:33.88 Rose City Track Club
14. Trish Merrion 5:34.87
15. Rachel Morris 5:35.03 Team Red Lizard
16. Ashley Meagher 5:40.59 Rose City Track Club
17. Julia Gullikson 5:41.45 Team Red Lizard
18. Melissa Hastings 5:43.08
19. Valerie Weilert 5:49.38
20. Lauren Elgee 5:53.37 Team Red Lizard
21. Leah Drebin 5:56.61
22. Julie Baker 5:59.30 Portland Running Company Race Team
23. Kate Johnson 6:00.78
24. Susan Le 6:02.99 Team Red Lizard
25. Hannah Smith 6:04.46 Team Red Lizard
26. Krysta Gunvalson 6:06.92 Rose City Track Club
27. Brittany Beem 6:13.69
28. Jaime Musgrave 6:15.11 Rose City Track Club
29. Kristen Dedeaux 6:21.86 Team Red Lizard
30. Juliana DePietro 6:28.88 Rose City Track Club
31. Angela Vinton 6:51.04 Rose City Track Club

1 Mile  Masters Men 40+

1. Daniel Bartosz 4:58.44 Team Red Lizard
2. John Clifford 5:10.76
3. Joe Dudman 5:16.37 Team Red Lizard
4. Ian Berman 5:21.00 Portland Running Company Race Team
5. Yoshiyuki Nakao 5:53.01
6. Steve Doyle 6:17.54 Florida Track Club West
7. Michael Mirande 6:23.00 Athletics East Running Club

1 Mile  Masters Women 40+

1. Susan Hay 5:51.67 Team Red Lizard
2. Andi Camp 5:56.20 Team Red Lizard
3. Jennifer Seibel 5:59.38 Team Red Lizard
4. Jennifer Teppo 6:18.55 Team Red Lizard
5. Emma Notario 6:30.43
6. Janelle Dickerson 6:47.57
7. Joanna Harper 7:23.44 Team Red Lizard

1 Mile  Youth Boys 10 & Under

1. Liam Wilde 6:11.52
2. Benjamin Grand 6:42.64
3. Calvin Bash 6:55.78

1 Mile  Youth Girls 10 & Under

1. Raegan McRae 6:55.36

1 Mile  Youth Boys 11-14

1. Raphael Blandini 5:23.71
2. Nathan Wilde 5:36.15
3. Marcus Greene 6:55.78 Lake Oswego Track Club

1 Mile  Youth Girls 11-14

1. Halle Sequeira 6:10.54 Lake Oswego Track Club

1 Mile  Youth Boys 15-18

1. Graehm Alberty 4:48.36
2. Emilio Calderon 6:16.25
3. Jason Wahl 6:35.40