2019 Results

1 Mile Open Men

Overall Place Name Age Group Place Age Group Finish Club
1 Jeff Lautenslager 19-29 4:08.27 MR
2 Moises Martinez 19-29 4:10.72
3 Jordan Tyler 19-29 4:15.57
4 Jesse Joseph 1 19-29 4:18.47 Jacuzzi Boys Athletic Club
5 Todd Williams 1 30-39 4:19.32 NAC
6 Malik Mahmud 2 19-29 4:22.07 Jacuzzi Boys Athletic Club
7 Dan Nafziger 3 19-29 4:24.16 Donut Dudes
8 Christopher Platt 4 19-29 4:30.92 Team Red Lizard
9 Ian Goldizen 5 19-29 4:32.98
10 Kaleb Keyserling 2 30-39 4:36.23 NAC
11 Jonathan Hutnyan 6 19-29 4:37.48 Jacuzzi Boys Athletic Club
12 Riley Rex 3 30-39 4:39.05
13 Cameron Webb 7 19-29 4:41.19
14 Wayne Dilly 4 30-39 4:53.59 Portland Running Co
15 Adam Nilsen 8 19-29 4:53.69
16 Alex Klomstad 9 19-29 4:54.40 Sasquatch TC
17 Bjorn Begelman 5 30-39 4:56.78 UA Corporate
18 Karl Engel 10 19-29 4:57.28 Team Red Lizard
19 Brooks Barth 6 30-39 4:58.97 Rose City Track Club
20 Michael Threlfall 11 19-29 5:00.17 Team Red Lizard
21 Raphael Blandini 1 11-14 5:00.45
22 Lucas Matthews 12 19-29 5:02.61
23 Chris Poole 13 19-29 5:03.96 Godo
24 Shuntao Cai 7 30-39 5:05.17
25 Dylan Dougherty 14 19-29 5:11.30
26 David Colburn 8 30-39 5:12.74 Oiselle
27 Chris Bielsa-Brown 9 30-39 5:15.93 Team Red Lizard
28 Ryan Galloway 10 30-39 5:16.92 Portland Broses
29 Alejandro Fallas 11 30-39 5:17.83 Rose City Track Club
30 Aaron Simpson 12 30-39 5:22.62
31 Eric Lindsay 13 30-39 5:24.50 Team Red Lizard
32 pendleton thomas 14 30-39 5:25.60
33 Quentin Nelson 2 11-14 5:30.91
34 Thomas Fuchs 19+ 30-39 5:31.00 Team Red Lizard
35 Trevor Lundeen 15 19-29 5:31.53
36 Nathaniel Boyer 30-39 5:37.54
37
Collin Soderberg-Chase
30-39 5:46.80
38 Tony Lam 16 19-29 5:56.78
39 Daniel Mcallister 30-39 5:58.79
40 Andrew Sanchez 30-39 5:59.92
41 Nicholas Chamberlin 3 11-14 6:12.84
42 Trevor Oakes 4 11-14 6:13.33
43 Steven Taulbee 17 19-29 6:17.50
44 Lucas Hellberg 4 11-14 6:21.33 Lake Oswego Track Club
45 Felipe Enriquez 18 19-29 6:54.15

1 Mile Open Women

Overall Place Name Age Group Place Age Group Finish Club
1 Theresa Hailey 30-39 4:48.99 MR Oiselle
2 Melissa Lodge 19-29 4:56.50 TCTC
3 Emma Huston 19-29 5:02.43 Rose City Track Club
4 Julia Webb 1 30-39 5:05.12 Life Runners
5 Kate Peters 1 11-14 5:05.78 Bowerman Track
6 Kristen Niedrach 1 19-29 5:13.94 Bowerman Track
7 Marla Smith 2 30-39 5:14.78 Rose City Track Club
8 Maile Shigemasa 2 19-29 5:19.60 Jacuzzi Boys Athleti…
9 Lauren Ross 3 19-29 5:20.61 Rose City Track Club
10 Ana Peters 2 11-14 5:21.78 Bowerman Track
11 Shasta Zielke 3 30-39 5:25.33 Rose City Track Club
12 Stephanie Bitcon 4 19-29 5:27.40
13 Liz Anjos 4 30-39 5:27.65 Rose City Track Club
14 Ashlyn Howie 5 19-29 5:28.35
15 Rachel Morris 6 19-29 5:32.16 Team Red Lizard
16 Caitlin Jacobsen 5 30-39 5:32.94 Rose City Track Club
17 Chrissy Bettencourt 7 19-29 5:34.12 Portland Running Co
18 Melissa Girgis 8 19-29 5:38.06
19 Erica Hunsberger 6 30-39 5:40.44
20 Leah Brown 7 30-39 5:41.30 Team Red Lizard
21 Ashley Meagher 8 30-39 5:42.82 Rose City Track Club
22 Thailyr Jaegersen 9 19-29 5:43.02 Rose City Track Club
23 Rachel Wysocki 10 19-29 5:52.02 Rose City Track Club
24 Claire Wallace 9 30-39 5:54.49 Rose City Track Club
25 Leah Drebin 10 30-39 5:57.28 Rose City Track Club
26 Halle Sequeira-Lopez 3 11-14 5:57.71
27 Erica Arthurs 11 30-39 5:58.90
28 Kendra Phillips 11 19-29 6:07.93
29 Ellen Bugbee 12 19-29 6:18.45
30 Nina Garland 1 15-18 6:26.70 SOVAH Track Club
31 Jamie Retherford 13 19-29 6:27.98
32 Brianne Henry-McAllister 12 30-39 6:30.19
33 Emily Lettenmaier 2 15-18 6:35.22
34 Jennifer Endozo 14 19-29 6:39.51 Portland Running Co
35 Susan Landolt 13 30-39 6:40.41
36 Stephanie Ross 14 30-39 6:43.27 Rose City Track Club
37 Laura Jenks 15 30-39 6:45.15
38 Melissa Stocking 16 30-39 6:45.60 Rose City Track Club
39 Leah Koshiyama 17 30-39 6:57.67
40 Molly Christison 15 19-29 6:58.23 Rose City Track Club
41 Karen Poole 18 30-39 7:07.75
42 Paige Mcomie 16 19-29 10:28.62

1 Mile Masters Men

Overall Place Name Age Group Place Age Group Finish Club
1 Steven Short 40-49 4:46.31 Team Red Lizard
2 Matt Farley 50-59 4:52.71 Bowerman TC Masters
3 Joshua Gordon 40-49 4:52.72 Bowerman TC Masters
4 Chris McGinness 1 40-49 4:57.54 Team Red Lizard
5 Daniel Bartosz 2 40-49 5:02.46 Team Red Lizard
6 Ian Berman 3 40-49 5:07.82
7 Jeff McCormick 1 50-59 5:10.00 Bowerman TC Masters
8 Joseph Dudman 2 50-59 5:16.16 Team Red Lizard
9 Garland Days 4 40-49 5:30.51 Team Red Lizard
10 kevin paulk 3 50-59 5:32.15 Bowerman TC Masters
11 Rohit Grover 5 40-49 5:33.04 Team Red Lizard
12 Spencer Pierce 6 40-49 5:37.94
13 Jack Morgan 7 40-49 5:39.09 Portland Running Co
14 Dave Ross 4 50-59 5:46.74
15 Michael Mirande 1 60-69 5:51.64
16 Frank Schaefer 5 50-59 5:54.55 Portland Running Co
17 Jerry Himmelberg 2 60-69 5:55.38
18 Pete Danko 6 50-59 5:55.77
19 Brandon Sawyer 7 50-59 5:56.00 Team Red Lizard
20 D.J. DeAustria 8 50-59 6:02.51 Team Red Lizard
21 Chris Albright 8 40-49 6:03.33
22 Thomas Gennarelli 9 50-59 6:16.44 Eugene Running Club
23 Darrell Schroeter 9 40-49 6:23.93
24 Eric Liljenberg 10 40-49 6:36.61
25 Gary Adams 1 70-79 7:07.81 Team Red Lizard

1 Mile Masters Women

Overall Place Name Age Group Place Age Group Finish Club
1 Andi Camp 40-49 5:53.69
2 Danielle Henty 40-49 5:59.16 Club Northwest
3 Bree Maier 40-49 6:18.45
4 Jennifer Seibel 1 40-49 6:24.20 Team Red Lizard
5 Jesse Blackburn 2 40-49 6:35.83 Team Red Lizard
6 Trina Marmarelli 3 40-49 6:36.70
7 Emma Notario 4 40-49 6:44.03 Rose City Track Club
8 Amy McVee 1 60-69 7:34.16
9 Robin Vesey 2 60-69 8:00.48 Portland Running Co

1 Mile 10 & Under Boys

Overall Place Name Finish Club
1 Tai Keene 6:15.05
2 Sam Heinonen 6:21.32
3 Charlie Schroeter 10:06.21

1 Mile 10 & Under Girls

Overall Place Name Finish Club
1 Adara Jacobsen 7:34.07
2 Rose Bissig 8:20.40 North Lake
3 Cesia Jacobsen 8:22.65
4 Joanie Webb 8:32.60 Life Runners
5 Azelle Jaitla 8:39.35

1 Mile Virtual

Overall Place Name Finish Club City
1 Shauna Pearson 5:33 Rose City Track Club Seoul, Korea
2 Rebecca Trachsel 5:48
Winchester, MA
3 Julie Markley 6:18 Team Athena Portland, OR
4 Sarah Schwei 6:36 Seoul, Korea
5 Tamily Weissman-Uni 8:47
Lake Oswego, OR

PAST RESULTS:

2018

Please send inquiries/corrections to hello@rosecitytrack.com.